HISTORIA RASY - MASTIF TYBETAŃSKI

Istnieje wiele spekulacji na temat pochodzenia i historii Mastifa Tybetańskiego dlatego, że Tybet był krajem pozostającym w dużej izolacji wobec innych kultur.
 
Rodzima nazwa - Do khyi - oznacza "trzymanego na uwięzi".
 
Oddaje ona użytkowość tego psa, który w nocy strzegł stad zwierząt hodowlanych i dobytku, a w ciągu dnia, ze względu na swoją agresywną postawę wobec obcych, musiał być wiązany u wejścia do namiotu.
Starożytni autorzy (Arystoteles, Megasthenes) przytaczają opisy "psów indyjskich" odpowiadające dogowi tybetańskiemu, który z górzystych rejonów Tybetu trafił do Indii.
Stąd rozprzestrzenił się na tereny Persów i Asyryjczyków.
Według opinii takich badaczy jak : Croxton-Smith, Hauck lub Hancock nazwa Mastif jest myląca, a oni sami nazwaliby go jako "tybetańskiego psa pasterskiego i owczarskiego".
Ze względu na funkcjonalność porównywali Do khyi do takich górskich ras jak: Kuwasz, Berneński pies pasterski czy Karabasz.
 
Na przestrzeni wieków, na terenach górzystych zarówno Azji jak i Europy, wyewoluowały podobne cechy fenotypowe dla wielu ras psów kształtujących się niezależnie od siebie.
Selekcja osobników ras górskich odbywała się drogą naturalną (eliminacja osobników powstałych z chowu wsobnego posiadających trwałe defekty), jak i na skutek ingerencji człowieka (preferowane psy o konkretnym zestawie cech charakterologicznych i fizycznych).
 
Stąd podobieństwo niektórych ras nie wynikające z kontaktów cywilizacyjnych różnych kultur, lecz z podobieństwa warunków bytowania.
To było powodem błędnych hipotez, takich jak ta, że Mastif Tybetański jest przodkiem wszystkich psów dogowatych.
 
Fascynacja tym psem ludzi z czasów starożytnych spowodowała, że był obiektem wielu prac artystycznych (rzeźb, wizerunków).
To m.in. na ich podstawie naukowcy toczą współczesny spór na temat cech łączących Do khyi z innymi psami molosowatymi.
Jednym z pierwszych znanych Mastifów Tybetańskich , który pojawił się na Zachodzie był samiec wysłany Krolowej Victorii przez Lorda Hardinga (późniejszy Viceroy Indii) w 1847 roku.
Następnie w 1880 roku Edward VII (później Książę Walii) przywiózł dwa samce do Anglii.
 
Najwcześniej rozpoznanym miotem Mastifów Tybetańskich był miot urodzony w Berlińskim ZOO w 1898 roku
 

STATYSTYKA

481330
DzisiajDzisiaj5
WczorajWczoraj72
TydzienTydzien235
MiesiacMiesiac1348
WszystkieWszystkie481330
Najwiecej 03-16-2014 : 263
Statistik created: 2017-01-18T21:27:23+01:00
Twoje IP __ 54.166.75.207

Mastif w Historii

Mastif i dzieci

Mastif w sztuce

On Line

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
226185

 Strona nominowana w Konkursie PER?Y INTERNETU - kataloog.info  Wyr?ienie w Konkursie PER?Y INTERNETU - kataloog.info